Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Nové webové stránky pro turisty se zrakovým postižením
Nové webové stránky pro turisty se zrakovým postižením
Neděle, 16. listopad 2014 15:26
Nové webové stránky pro turisty se zrakovým postižením

V Praze je mnoho krásných památek, ale pokud se jedná o turistu nevidomého či slabozrakého, tak je mu prohlídka ztížena. Pražská cestovní agentura Accessible Prague připravila webové stránky, na kterých je přehled nejen o pražských památkách, které nabízí speciální prohlídky pro nevidomé a slabozraké návštěvníky.V Praze je mnoho krásných památek, ale pokud se jedná o turistu nevidomého či slabozrakého, tak je mu prohlídka ztížena. Pražská cestovní agentura Accessible Prague připravila webové stránky, na kterých je přehled nejen o pražských památkách, které nabízí speciální prohlídky pro nevidomé a slabozraké návštěvníky.


Aby byl výčet památek nabízející speciální prohlídky přehlednější, seskupila agentura informace o nich na jednom místě. Na stránkách www.touchableprague.com naleznete seznam památek, ale i další informace o prohlídkách či ubytování, které agentura nabízí.


„Návštěvníci na webu najdou tipy na výlety a praktické informace o přístupných památkách v Praze i v českých regionech. Na své si přijdou milovníci umění, historie i přírody,“ uvedla autorka projektu Lea Skanderová a dodává: „Výčet není konečný, doufám, že přátelských míst bude rychle přibývat. Na příklad na konci listopadu se nevidomých a slabozrakým zpřístupní Muzeum jižního Plzeňska.“


Ze seznamu zpřístupněných památek můžeme uvést například hmatové expozice pražské středověké architektury, které nabízí Muzeum hlavního města Prahy nebo bysty císaře Karla IV. A jeho manželky Anny Svídnické umístěné v Anežském klášteře. Pozadu není ani Botanická zahrada v pražské Troji, ve které se nachází 60 mluvících sloupků a tabule o zajímavých rostlinách v Braillově písmu či s textem v černotisku.


„Hmatové expozice, výstavy a edukační programy jsou v Národní galerii Praze od 80. let 20. století nedílnou součástí péče o zrakově znevýhodněné návštěvníky, jsou ve třech stálých expozicích NG: v klášteře sv. Anežky České, ve Schwarzenberském paláci a v paláci Kinských. Za třicetiletou systematickou taktilní prezentaci uměleckých sbírek návštěvníkům s poruchami zraku ocenila Národní rada osob se zdravotním postižením loni Národní galerii v Praze cenou „MOSTY 2013“ v kategorii Instituce veřejné správy,“ informovala tisková mluvčí Národní galerie Eva Kotyzová.


Doufejme, že do seznamu přibude co nejvíce českých památek, protože v České republice je zajímavých míst víc než dost!


Ilustrační foto: www.muzeumprahy.cz

(ewe)Nové webové stránky pro turisty se zrakovým postižením