Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti V pražské zoo proběhlo velké stěhování varanů komodských
V pražské zoo proběhlo velké stěhování varanů komodských
Sobota, 21. listopad 2015 12:53
V pražské zoo proběhlo velké stěhování varanů komodských

V pražské zoo letos na podzim proběhlo velké stěhování varanů komodských. Přestože přesuny mladých varanů zde nejsou nic výjimečného, tentokrát došlo k významným změnám. Nejúspěšnější varaní matku Aranku, známou také z kampaně Seznamte se, vystřídá v pavilonu Indonéská džungle skupina sedmi mladých samců.


Pro vylíhlé varany komodské je v pražské zoo připraveno bohatě zarostlé a vyvětvené tropické terárium v zázemí Pavilonu želv. Zde mají klid, teplo, vlhko a maximální individuální péči, která je pro ně v prvních měsících života nezbytná. Zhruba po roce života jsou přestěhováni do většího a představeni návštěvníkům.


Skupina sedmi bratrů varanů komodských„Ve stáří 2,5 až 3 let varan komodský definitivně opouští bezpečí stromových korun a odvažuje se konkurovat jiným dospělým varanům. Je to chvíle, kdy nastává čas na další stěhování. Naší skupinu sedmi varaních samečků jsme se letos rozhodli přesunout do expozice pavilonu Indonéská džungle. Zde se pokusíme vytvořit z partenogenetických mláďat (mláďat zplozených bez účasti samce) samčí skupinu,“ sdělil k chovaným varanům kurátor plazů a obojživelníků Zoo Praha Petr Velenský.


V rámci evropské historie chovu varanů komodských se jedná o krok revoluční, se kterým mohou být spojena i určitá úskalí. Je možné, že pokud samčí skupina nebude fungovat, budou muset být samci odděleni. „Možná se po pár letech vrátíme zase k vystavování jednoho chovného páru varanů, ale kdyby se varaní bratři v dospělosti snášeli a mohli tak zůstat spolu, byl by to příklad pro ostatní zoo. Mohlo by to vést k výraznému početnímu posílení populace v evropských zoo a tím i k jejímu většímu zabezpečení,“ dodal kurátor Petr Velenský.


Během uplynulých let vídali návštěvníci v pavilonu Indonéská džungle varaní samičku Aranku, babičku a rekordmanku, matku 48 mláďat. Aranka prožila v expozici bouřlivou, divokou a po varaním způsobu naplněnou a úspěšnou část života. Vzhledem k jejímu věku pro ni přestal být pobyt ve společném pavilonu vhodný, a tak se po 11 letech přesunula do zázemí, kde na ni čeká prvotřídní péče a zasloužený odpočinek.


Návštěvníkům pražské zoo se tak naskytla jedinečná příležitost sledovat v pavilonu Indonéská džungle skupinu sedmi bratrů varanů komodských. Zatím jsou mladí samci ve výběhu zcela spokojení. Užívají si její plochu, členění i vzájemné sociální podněty.


Foto a zdroj: Petr Hamerník, Zoo Praha

(ewe)V pražské zoo proběhlo velké stěhování varanů komodských