Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Jaké tajemství ukrývala schránka na věži Národního muzea?
Jaké tajemství ukrývala schránka na věži Národního muzea?
Neděle, 15. květen 2016 07:32
Jaké tajemství ukrývala schránka na věži Národního muzea?

V rámci generální rekonstrukce Historické budovy Národního muzea, která i nadále úspěšně pokračuje, byla otevřena na hlavní věži makovice lucerny ukrývající po dobu 44 let zapečetěnou schránku. Její tajemství bylo ve čtvrtek 12. května za přítomnosti generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše a Jana Munzara ze společnosti Pracom s.r.o., která provádí restaurátorské práce Historické budovy, odhaleno.


„Práce na rekonstrukci Historické budovy úspěšně pokračují dle schváleného harmonogramu, tak abychom v roce 2018 mohli oslavit 200. let od založení Národního muzea a 100. let od vzniku Československé republiky. Postupně odhalujeme různá tajemství této historické budovy, včetně nálezu schránky na nejvyšším místě muzea, kterou jsme dnes otevřeli,“ řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.


Jan Munzar ze společnosti Pracom s.r.o. k celé situaci dodal: „Bylo pro mne velkou ctí, že jsem byl požádán ze strany muzea, abych jako zástupce společnosti Pracom s. r. o., která provádí a zajišťuje restaurátorské práce budovy Národního muzea, vyjmul z útrob nejvyššího a nejméně dostupného místa tento historický odkaz, který naposledy spatřil světlo světa před 44 lety. Pocity, které se mě během tohoto aktu zmocňovaly, se nedají jednoduše popsat, jedná se o pocity plné emocí, nadšení, střádající úzkosti a vzrušení.“


A co v ní vlastně bylo?


4213-v-narodni-muzeum-schrana-otevirani-schrany-04 Kovová schránka, která byla do makovice lucerny vložena při rozsáhlých opravách budovy v roce 1972 zaměstnanci Jihočeského podniku pro údržbu památek Pelhřimov, ukrývala pamětní záznam od tehdejších zaměstnanců Národního muzea, ale i záznamy o provádění oprav vnějšího pláště budovy, dvě pamětní mince, dvě vydání deníku Večerní Praha z 20. dubna 1972 a svazek fotografií, např. ze stavby sousedního Federálního shromáždění nebo z expozic Historické budovy Národního muzea.


Vyjmuté předměty byly následně předány do rukou restaurátorů Národního muzea a po ukončení rekonstrukce hlavní věže Historické budovy se na toto místo opět schránka vrátí, tentokrát s novým vzkazem pro další generace.


Schránka je opatřena textem, který obsahuje datum uložení - 19. VI. 1972 - a dále jména pracovníků, kteří zde opravu prováděli - Opravu provádí: Kopecký František, Vít Jindrich, Minářů Jiří, Kmoch Zdeněk, Pracovníci JPPUP Pelhřimov.


Kromě otevření makovice lucerny pokračují práce na odstrojování zlacených zdobných prvků a měděné krytiny kopule. Opravy však neprobíhají pouze na věži, ale svým zkrášlováním prochází fasáda a samozřejmě i interiéry.


Veškeré informace o rekonstrukci a Historické budově Národního muzea naleznete na zpravodajském portálu Muzeum 3000 www.muzeum3000.cz.


Foto a zdroj: Národní muzeum, www.nm.cz

(ewe)Jaké tajemství ukrývala schránka na věži Národního muzea?