Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Originální fotograf Sudek a moderní architektura
Originální fotograf Sudek a moderní architektura
Sobota, 14. květen 2016 19:26
Originální fotograf Sudek a moderní architektura

Ve středu 18. května se v Domě U Černé Matky Boží otevře výstava významného českého fotografa Josefa Sudka, který se v minulém století zapsal do českých výtvarných dějin především jako autor pražských motivů, ateliérových aranžmá, zátiší, reportáže, krajiny i reklamy. Nyní můžete vidět nikdy nevystavené snímky české avantgardní architektury.Praha dvacátého století znala Josefa Sudka především jako svéráznou postavu, která se s klasickým fotoaparátem pohybovala zejména v okolí přízemního bytu na Úvoze. Nepřehlédnutelný byl hlavně kvůli úrazu z první světové války, kdy přišel o pravou ruku i s kusem ramene. Právě kvůli tomuto hendikepu nemohl vykonávat knihařské řemeslo, kterému se vyučil, a tak se upnul k fotografii. I s jednou rukou vytvořil řadu mistrných snímků.


„Milerád budu fotografovati moderně moderní architekturu.“ Pod touto autorskou citací se v expozici představí dosud nikdy nevystavené fotografie moderní architektury od Josefa Sudka. Sudek není jen autorem známých cyklů, kterým dominuje Okno mého atelieru nebo Praha panoramatická, což byla jeho volná tvorba. Ve třicátých a čtyřicátých letech pracoval také jako zakázkový fotograf, kdy kromě portrétů vytvářel pro známé firmy reklamní fotografie. K nim patří například snímky moderního skleněného a porcelánového nádobí, alpakových příborů nebo textilií.


V té době spolupracoval i s předními architekty Josefem Gočárem, Pavlem Janákem, Jaroslavem Fragnerem, Janem E. Koulou, Richardem F. Podzemným, Vladimírem Grégrem, Karlem Hannauerem a s dalšími. Výsledkem je obsáhlý soubor snímků moderní architektury, na kterých zachytil Gočárovy moderní stavby v Hradci Králové i kostel sv. Václava ve Vršovicích, kavárnu Juliš v Praze na Václavském náměstí, elektrárnu ESSO v Kolíně, „Skleňák“ v Dejvicích a další významné stavby.


Vystavené fotografie pocházejí ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze a jsou doplněny několika newprinty ze Sudkových negativů, které jsou uloženy v Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky. Výstava je příspěvkem Uměleckoprůmyslového musea v Praze k dvojímu letošnímu jubileu Josefa Sudka (1896–1976).


Zdroj, úvodní foto: upm.cz, staticflickr.com

(zmk)Originální fotograf Sudek a moderní architektura