Praha.cz

Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Pražský půlmaraton přinesl rekordní časy
Pražský půlmaraton přinesl rekordní časy
Úterý, 05. duben 2016 07:31

Přispělo k tomu určitě i krásné, slunečné počasí, stejně jako zájem a povzbuzování diváků. Faktem je, že na letošním prvním pražském běhu se od počátku běželo rychle. Konečný výsledek Sportisima 1/2Maratonu Praha ale překonal všechna očekávání: první dvě ženy zaběhly traťový rekord, pět běžců mělo čas pod jednu hodinu, což je světový unikát, a nejlepší Češi mají nová osobní maxima!

Mezi muži nakonec hodinovou hranici překonalo celkem pět běžců. Nejlepším byl Daniel Wanjiru z Keni , jenž vyhrál Pražský půlmaraton v osobním rekordu 59:20. Na druhém místě za ním doběhl jeho krajan Barselius Kipyego, který zaostal o deset sekund. Třetí skončil Etiopan Adugna Takele.

Mezi ženami byla jednoznačnou favoritkou Worknesh Degefaová s osobním rekordem z Říma, kde před měsícem zaběhla čas 1:07:08. A skvěle běžela i v Praze, ale tentokrát to nestačilo na famózní Keňanku Jepchumbaovou . Ta po velkou část závodu běžela sama, a to opravdu v neskutečném tempu. Průběžně pokořovala nejlepší časy o celou půlminutu, takže už dlouho před cílem bylo jasné, že by měl traťový rekord padnout. Nakonec ho pokořila jak první Jepchumbaová, tak i druhá Degefaová.

Nejlepší Češka Eva Vrabcová zaběhla osobní rekord časem 1:11:06, kterým zaostala o pouhé čtyři sekundy za českým rekordem Aleny Peterkové z roku 1994. Nejlepším českým závodníkem byl Jiří Homoláč , který si rovněž vylepšil dosavadní osobní maximum, když zaběhl čas 1:03:50. Výrazně si polepšil i zastupitel a reprezentant MČ Praha 1 Filip Kračman, který časem 1:26:04 vylepšil svoje dosavadní maximum o celých sedm minut.

Nejlepší čeští běžci i běžkyně pak byli slavnostně dekorování starostou Prahy 1 Oldřichem Lomeckým, který závody pravidelně sleduje. „Dnes to byly skvělé výkony mužských a ženských zahraničních atletů i našich domácích borců, před jejichž výkony smekám. Gratuluji ale všem, kteří se postavili na start,“ prohlásil po běhu starosta Městské části Praha 1.

Kompletní výsledky a program dalších závodů najdete na stránkách RunCzech .

Zdroj, úvodní foto: praha1.cz, runczech.com