Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Svatovítská katedrála se konečně dočká nových varhan
Svatovítská katedrála se konečně dočká nových varhan
Neděle, 15. květen 2016 13:22

Svatovítská katedrála se konečně dočká nových varhan

Dominanta Pražského hradu a současně nejvýznamnější katolický kostel v České republice, kterým je katedrála sv. Víta, Vojtěcha a Václava, se konečně dočká reprezentativních varhan. Zahájení výběru dodavatele a následně stavby nového nástroje nebylo zásluhou pouze jednotlivce. Dostatek financí se podařilo v průběhu dvou let zajistit díky celonárodní sbírce i štědrým příspěvkům velkých firem, mezi kterými významnou částkou přispěla také Skupina ČEZ.

 

Nadační fond svatovítské varhany byl z iniciativy kardinála Dominika Duky zřízen v březnu 2014. Jeho cílem je pořízení nových varhan, které budou svou velikostí a provedením odpovídat prostoru majestátní katedrály, stejně jako jejímu významu v naší kultuře, a navazovat na tradici zde dříve umístěných výjimečných nástrojů.

 

Od roku 1932 až do současnosti ozvučují katedrálu varhany postavené kutnohorskou firmou Mölze. Ty však se svými 58 znějícími rejstříky a 4475 píšťalami nedokáží ozvučit celý prostor katedrály. „Od novogotické dostavby katedrály spojené s jejím významným prodloužením a vznikem nové hudební kruchty byly učiněny již tři pokusy umístit sem nový nástroj, který by zvukově zaplnil celý prostor. V důsledku politických a celospolečenských událostí i nedostatku financí se to ale nikdy nestalo,“ sdělil kardinál Dominik Duka.

 

Investice do nových reprezentativních varhan se pohybuje v řádech desítek milionů korun. Převážnou část bude financovat církev, které svým příspěvkem pomohly velké firmy i drobní dárci. Díky nim je nynější pokus o umístění nových varhan na dobré cestě. „Převážnou část financí poskytla církev a velké firmy jako například ČEZ. Ale pomoc od tisíců českých rodin má pro nás také obrovský význam – praktický i symbolický v podobě podpory společné myšlenky a aktivního zájmu o české kulturní, historické a duchovní bohatství,“ dodal kardinál.

 

Radost z toho, že se projekt posunul do další fáze, vyjádřil i Daniel Beneš, generální ředitel Skupiny ČEZ, která stavbu nových varhan podpořila příspěvkem pěti milionů korun: „Varhany ve svatovítské katedrále byly svého času výjimečným nástrojem v domácím i evropském kontextu a my jsme hrdí, že budeme u toho, až nový nástroj opět adekvátně rozezní její majestátní prostory.“

 

Varhany budou svou velikostí a provedením originálním uměleckým dílem stavěným na míru jedinečného prostoru katedrály se složitým členěním i náročnou akustikou. Na doporučení odborné komise jednal Nadační fond s renomovanými zahraničními varhanářskými firmami o časové a finanční náročnosti stavby. Nabídky jsou různorodé dle stylu nástroje, výrazových uměleckých prostředků i kreativity. Definitivní výběr zhotovitele, který nové varhany svatovítské katedrály postaví na klíč, bude znám do konce letošního roku. Současně s tím bude zveřejněna i přibližná doba realizace celého projektu, jež by se měla pohybovat v rozmezí 2,5 až 5 let.

 

Stavbu nových varhan je možné podpořit příspěvkem na bankovní účet Nadačního fondu Svatovítské varhany: 2109930876/2700 – UniCredit Bank. Více informací naleznete také na www.svatovitskevarhany.com.

 

Ilustrační foto: pixabay.com

Zdroj: www.cez.cz

(ewe)Svatovítská katedrála se konečně dočká nových varhan