Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Víkend v Praze – tipy na 21. 5. a 22. 5. 2016. Zábava pod slunečným nebem s lákavými ochutnávkami
Víkend v Praze – tipy na 21. 5. a 22. 5. 2016. Zábava pod slunečným nebem s lákavými ochutnávkami
Pátek, 20. květen 2016 13:10

 

Předpověď počasí je zatím příznivá a tak to vypadá, že si během tohoto víkendu užijeme příjemné teplejší počasí a při našich toulkách po zajímavých pražských akcích nás alespoň chvílemi bude doprovázet slunce. A je jich dost, které se budou konat pod širým nebem. Některé se budou dále odehrávat v duchu oslav 700. výročí narození Karla IV., ale vaši pozornost si určitě získají i ty s přízemnějším zaměřením na dobré jídlo a pití. Vybere si každý podle svého gusta!Den Karla IV. na náměstí Jiřího z Poděbrad

v sobotu

den_karla_ctvrteho Také Praha 3 se hlásí k významnému výročí 700 let od narození Karla IV. a v sobotu od 14 do 21 hodin proběhne na náměstí Jiřího z Poděbrad Den Karla IV. V bohatém programu se návštěvníci seznámí s životem na dvoře Karla IV., jeho zakladatelskou činnost, ale i s dobovými řemesly nebo středověkým vojenským ležením. Připraveny jsou hry a soutěže pro celou rodinu a ochutnávky dobových středověkých specialit. Návštěvníci uvidí středověkou dívčí válku a na závěr si poslechnou známé melodie z oblíbeného muzikálu Noc na Karlštejně v scénickém provedení, ve kterém vystoupí Richard Tesařík, Marcela Březinová, Pavla Forest a studenti Mezinárodní konzervatoře Praha.

 

Internetové stránky: www.praha3.cz

 

Lví setkání v Zoo Praha

v sobotu

lev_indickyb V sobotu se můžete pobavit i poučit u trojice vzácných lvů, které pražská zoo dovezla v loňském roce z Indie. Od 12 do 15 hodin proběhne u Pavilonu šelem a plazů zábavný a soutěžní program pro děti i dospělé. Ve 14 hodin pokřtí držitel Českého lva, oblíbený herec a ředitel Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška novou knihu ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka s příznačným názvem Trojský lev. Je to v pořadí třetí kniha Miroslava Bobka a stejně jako v případě předchozích čtenářsky úspěšných publikací Bobky od Bobka a Žirafa na pondělí se i tentokrát jedná o mozaiku příběhů, které zachycují události v pražské zoologické zahradě i dění mimo ni. Moderovat bude Karel Voříšek.

 

Internetové stránky: www.zoopraha.cz


Foto: zoopraha.cz, Václav Šilha

 

Vyšehrad ožije barvami dvanácti krajů

v sobotu

mavlast V sobotu se na staroslavném Vyšehradě můžete již po osmé zúčastnit velkolepého zahájení národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn. V parku na Královské a knížecí akropoli, v tajuplném prostoru legend, bájí a ducha národního obrození, se návštěvníkům představí 112 zvelebujících proměn dosud opomíjených míst ze všech koutů naší vlasti. Před 11. hodinou uvítají návštěvníky vznešené tóny Smetanovy Vltavy z cyklu Má vlast a po slavnostním úvodu obdrží vítězové soutěží Má vlast v srdci Evropy ocenění od zástupců Památkové komory. Dopolední blok osvěží svým vystoupením dětský pěvecký sbor Randál z Ústí nad Labem, slavnostní fanfáry zazní v podání studentů Žesťového souboru Deylovy konzervatoře Praha. Odpolední Vyšehrad rozezní cimbálová muzika Kunovjané. Poctu stromům udělí známý český botanik Mgr. Václav Větvička a PhDr. Marie Hrušková, kteří se zástupci Zlínského kraje a přítomnými návštěvníky vysadí potomka památné hrušně z Dobrotic u Kroměříže a představí novou publikaci Poselství stromů. Poté se představí v celé své kráse 112 zvelebených míst na výstavních panelech. Ty zůstanou na Vyšehradě do 30. června a od počátku prázdnin se jednotlivé kolekce vydají na roční pouť po celé naší vlasti.

 

Internetové stránky: www.cestamipromen.cz

 

Poznejte život mláďat

v sobotu

nm Víte, že klokaní samička může mít až tři mláďata současně? Tušíte, kdo se stará o potomstvo u mořských koníků? Přijďte v sobotu mezi 13. a 17. hodinou do Nové budovy Národního muzea, kde se na akci vhodné především pro rodiny s dětmi malí i velcí návštěvníci dozvědí spoustu zajímavostí ze světa živočišné říše. Těšit se mohou na komentovanou prohlídku přírodovědecké expoziceArcha Noemova nebo kreativní workshop, ze kterého si každý odnese vlastní suvenýr se zvířecí tematikou a i ti nejmenší zjistí, jak je těžké chránit mláďata, čím vším se mláďata živí nebo jak se na první pohled liší od dospělých zvířat.

 

Internetové stránky: www.nm.cz

 

Festival historického tance na Chvalském zámku

v sobotu

chvalskyzamek Už třináctý ročník festivalu historického tance se koná v sobotu od 13 do 17 hodin na zámeckém nádvoří Chvalského zámku. Akci pořádá Dům dětí a mládeže z Prahy 7 a na návštěvníky čekají působivá taneční vystoupení, rytíři v plechu i bez něj, historická hudba a skupiny historického tance z celé republiky. Budou mít příležitost pokochat se historickým tancem od gotiky až po 30. léta minulého století.

 

Internetové stránky: www.chvalskyzamek.cz

 

Cyklobusem do Suchdola

v sobotu

cyklobusy Poprvé si první pražský cyklobus můžete vyzkoušet už v sobotu. Dopravní podnik zahájí na lince 147 mezi zastávkami Dejvická a Suchdol ověřovací provoz autobusů se speciální úpravou pro přepravu jízdních kol. DPP zajistil nákup a instalaci zařízení pro přepravu jízdních kol na zadním čele vozu na dva standardní nízkopodlažní autobusy. V první fázi zkušebního provozu bude přeprava možná pouze ve směru z centra. Naložení jízdních kol bude umožněno v zastávkách Dejvická u přestupu z metra a V Podbabě u přestupu z přívozu. Vykládka proběhne v zastávkách Internacionální a Výhledy. Nakládku a vykládku si bude zajišťovat cestující, řidič poskytne případnou radu či pomoc a jízdní kolo uzamkne k nosiči.

 

Internetové stránky: www.praha6.cz

 

Bohemian BBQ festival

v sobotu a neděli

bbq Fanoušci dobrého jídla a pití se během víkendu určitě sejdou na Smíchovské náplavce, kde je přivítá druhý ročník soutěže v americkém grilování Bohemian BBQ festival. Záštitu nad akcí převzal starosta Prahy 5 Radek Klíma, který vyjádřil přesvědčení, že se Smíchovská náplavka stane oblíbeným místem pro trávení volného času a městská část proto s radostí podpoří akce, při kterých se odpočinek u řeky spojí třeba s dobrým jídlem a pitím. Fanoušci dobrot se tak kromě druhého ročníku soutěže v americkém grilování Bohemian BBQ festival můžou dále těšit například na zářijovou oslavu asijského jídla Asia Food Fest.

 

Internetové stránky: www.praha5.cz

 

Deváté Starobohnické posvícení

v neděli

sv-Petr-a-Pavel V neděli od 12 do 20 hodin přiláká řadu návštěvníků na náměstí před kostelem sv. Petra a Pavla ve Starých Bohnicích 9. ročník Starobohnického posvícení, který připravila radnice Prahy 8 společně s Římskokatolickou farností Bohnice a spolkem Bohnice žijí. Čeká je tradiční staročeský jarmark, posvícenská tombola a bohatý hudební a taneční program pro děti i dospělé. Zahájení ve 12 hodin má na starosti dechová kapela Pralinka, která se žánrově věnuje dechové, populární i koncertní hudbě. Od 16 hodin se uskuteční historický průvod Kterak sedlečtí do Bohnic putovali, jenž připomene události osamostatnění zdejší farnosti. Pro milovníky historické hudby je v kostele sv. Václava v areálu psychiatrické léčebny od 17 hodin připraven koncert kapely Rignis. Statek Vraných nabídne na své zahradě výtvarné dílny a ukázky tradičních řemesel, které bude možno i vyzkoušet.

 

Internetové stránky: www.praha8.cz

 

Prosecké jaro 2016

v neděli

korunab Vrcholná doba středověku, tedy doba Karla IV., se návštěvníkům připomene v neděli od 14 hodin v Parku Přátelství na Proseku při tradiční akci Prosecké jaro. Tento rok je zasvěcena výročí Karla IV. v projektu Cesta k trůnu. Zábavnou formou dětem přiblíží dobu i postavu Karla IV. a děti budou plnit „středověké“ dovednosti, které jim umožní stát se na konci dvořany u dvora krále Karla IV. Úkoly jsou ze života prostých lidí i těch urozených. Práce se dřevem, lov divoké zvěře, boj proti lapkům nebo středověká kuchyně. Po splnění všech úkolů je sám Karel IV. bude jmenovat svými dvořany a samozřejmě je i odmění. Vše se bude odehrávat v dobových kostýmech. Součástí Proseckého jara 2016 bude možnost prohlédnout si kopii svatováclavské koruny.

 

Internetové stránky: www.praha9.cz

 

PIVO a BURGER FESTIVAL

v neděli

karlinskenamesti První ročník svátku svrchně kvašených piv a gurmet burgerů PIVO a BURGER FESTIVAL se koná na zrekonstruovaném Karlínském náměstí v neděli od 11 do 20 hodin. Na festivalu se představí 20 řemeslných pivovarů z Čech i Moravy i několik létajících pivovarů s nabídkou až 70 různých svrchně kvašených piv. Třešničkou na pivním dortu pak bude ukázka homebrewingu, což je domácí vaření piva. Zájemci se dozví, jak připravit pivo doma na plotně v kuchyni, a budou jej moci hned ochutnat. K tomu si dají šťavnatý burger z několika pražských podniků nebo ze zavedených street food stánků. Nebudou chybět polévky z karlínské Polévkárny nebo víno od vinařství Kubík. Na koho přijde mlsná, navštíví stánek s dorty od cukrářky Kláry. Na jedno mohou zaskočit celé rodiny, protože na náměstí je skvělé nové dětské hřiště.

 

Internetové stránky: www.pivoaburger.cz


Foto: wikimedia.org, ŠJůÚvodní foto: praha3.cz

(zmk)Víkend v Praze – tipy na 21. 5. a 22. 5. 2016. Zábava pod slunečným nebem s lákavými ochutnávkami