Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Pražský IKEM provedl unikátní transplantaci pěti orgánů
Pražský IKEM provedl unikátní transplantaci pěti orgánů
Pátek, 19. prosinec 2014 15:24
Pražský IKEM provedl unikátní transplantaci pěti orgánů

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) si na svůj účet připsal další unikátní transplantaci. V minulém týdnu se dva lékařské týmy pustily do operace šedesátiletého muže, kterému transplantovaly hned pět orgánů najednou, a to žaludek, slinivku, slezinu, játra a tenké střevo. Operace, která trvala 10 hodin, byla úspěšná, avšak pacient stále nemá vyhráno. Přestože je nyní jeho stav stabilní, může se situace kdykoli změnit.Cirhóza jater, vyvolaná autoimunitním onemocněním, byla pacientovi diagnostikována před pěti lety. Avšak před dvěma lety se jeho stav začal rychle zhoršovat a čím dál více času trávil v nemocnici, kde mu lékaři několikrát týdně odebírali z břišní dutiny tvořící se tekutinu. V posledním roce byl jeho stav natolik vážný, že byl zařazen mezi čekatele na transplantaci jater.


S postupem času a absolvováním dalších vyšetření bylo zřejmé, že pouhá výměna jater jeho stav nezlepší. I když byl čas neúprosný a pacientovi zbývalo jen pár měsíců života, lékaři se rozhodli o tzv. multiviscerální transplantaci neboli transplantaci více orgánu najednou.


Následovalo několik týdnů čekání, než se objevil možný dárce orgánů splňující přísná kritéria. "Prvním zásadním krokem byl odběr všech orgánů od zemřelého dárce. Takový odběr nebyl dosud v ČR proveden. Všechny orgány bylo potřeba odebrat v excelentní kvalitě, promýt konzervačním roztokem a připravit k vlastní transplantaci," uvedl zástupce přednosty kliniky transplantační chirurgie Libor Janoušek.


Samotná operace se skládala ze dvou částí. V prvním fázi museli být z dutiny břišní vyjmuty orgány. Lékaři mu ponechali jen ledviny a část tlustého střeva. V druhé fázi operace pacientovi transplantovali žaludek, slinivku s dvanáctníkem, slezinu, játra a tenké střevo. Současně je třeba zmínit, že transplantace tenkého střeva byla v Česku provedena poprvé.


"Výkon musel být proveden co nejrychleji, abychom zabránili poškození odebraných orgánů, současně jsme museli postupovat velmi opatrně, abychom pacienta neohrozili vykrvácením během operace. Dutinu břišní jsme následně nechali provizorně uzavřenou a pacienta v umělém spánku," popsal přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk.


Operace proběhla bez komplikací, po dvou dnech lékaři zkontrolovali stav nových orgánů a nyní leží pacient na resuscitačním oddělení.


Foto: www.ikem.cz

(ewe)Pražský IKEM provedl unikátní transplantaci pěti orgánů