Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Zoo Praha vstoupila do nového roku pravou nohou!
Zoo Praha vstoupila do nového roku pravou nohou!
Sobota, 10. leden 2015 09:19
Zoo Praha vstoupila do nového roku pravou nohou!

Pražská zoo je subjektem, jehož existenci nelze v rámci hlavního města, ba i celé země, jen tak přehlédnout. Den za dnem se snaží posouvat chov zvířat, ale také prezentaci své práci, na vyšší stupeň. Se začátkem roku 2015 si Zoo Praha připsala další významný úspěch – podpis Memoranda s CZA.


Podpis Memoranda s CZA, web Zoo PrahaV pátek 9. ledna 2015 došlo v sídle velvyslanectví České republiky v Dillí k podpisu Memoranda o spolupráci mezi indickým Ústředním úřadem pro zoologické zahrady (Central Zoo Authority - CZA) a Zoologickou zahradou hl. m. Prahy. Za pražskou zoo memorandum podepsal Miroslav Bobek, ředitel Zoologické zahrady hl. m. Prahy. Za indickou stranu Memorandum podepsal Inder Dhamija, výkonný tajemník Ústředního úřadu pro zoologické zahrady (CZA). Vše se odehrálo za přítomnosti Miloslava Staška, vyslance ČR v Indické republice a dále byl přítomen také Dr. Brij Kishor Gupta, tajemník pro vyhodnocování a monitoring v CZA spolu s B. S. Bonalem, členem výboru CZA.


V čem je Memorandum tak významné?


Na jeho základě bude probíhat spolupráce mezi pražskou a indickými zoo. Jejím prvním významným výstupem by se měl stát dovoz tří lvů indických ze Zoo Sakkarbaug. Naposled byli tito lvi pro Evropský záchovný program poskytnuti před více než dvaceti lety. Spolupráce bude ale probíhat i v řadě dalších oblastí a úrovní. Pražská zoo pokládá podpis memoranda za velký úspěch. Na dosažení dohody má velký význam práce velvyslance ČR v Indické republice ing. Miloslava Staška.


Memorandum s CZA by nemělo zůstat ojedinělou záležitostí. Následovat má podpis dalšího memoranda, a to v Gudžarátu se Zoo Sakkarbaug.


Co je to CZA?


Ústřední úřad pro zoologické zahrady (Central Zoo Authority - CZA) je indický autonomní statutární orgán, jmenovaný centrální vládou Indie, který spadá pod Ministerstvo životního prostředí a lesů. Jeho posláním je schvalovat zoologické zahrady v Indii, definovat minimální standardy pro chov zvířat v indických zoologických zahradách, včetně veterinární péče o ně a posuzovat a schvalovat pořízení, výměny či zápůjčky zvířat mezi jednotlivými indickými zahradami i mezi indickými a zahraničními zoo. Identifikuje ohrožené druhy volně žijících zvířat pro účely chovu v lidské péči a s ohledem na to přiděluje zodpovědnost jednotlivým indickým zoologickým zahradám, zpřístupňuje zahraniční zkušenosti a mezinárodní kontakty, koordinuje vzdělávání zaměstnanců zoologických zahrad v Indii i mimo ni a koordinuje výzkumy a vzdělávací programy v chovu zvířat v lidské péči. CZA je členem Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (World Association of Zoos and Aquariums -WAZA), Conservation Breeding Specialist Group (CBSG) a Trustee of International Species Information system (ISIS).


Foto, logo a zdroj: zoopraha.cz

pchj

Zoo Praha vstoupila do nového roku pravou nohou!