Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Praha v zimě zajistila 23 tisíc noclehů pro bezdomovce
Praha v zimě zajistila 23 tisíc noclehů pro bezdomovce
Pátek, 13. květen 2016 07:22
Praha v zimě zajistila 23 tisíc noclehů pro bezdomovce

Uplynulá zima nebyla nijak dramatická, přesto investice města do přenocování lidí bez přístřeší představuje za nejchladnější část roku osm milionů korun. Zpětné vyhodnocení ukázalo, že Praha byla dobře připravena pomoci lidem bez domova a díky kvalitní síti služeb se kritické roční obešlo u této skupiny obyvatel bez větší újmy na zdraví.Počasí nám už dopřálo několik dní, kdy jsme vyzkoušeli letní trička, ale lidé zodpovědní za funkčnost hlavního města se na základě hodnocení zimy právě minulé připravují na tu příští. Sečetli, že potřebným bylo zajištěno téměř 22,5 tisíc noclehů a terénní sociální pracovníci uskutečnili přes 12,5 tisíce kontaktů s lidmi bez přístřeší.


„Oproti loňskému roku byly v provozu pouze dvě bezplatné noclehárny, což se projevilo v nižším počtu zajištěných noclehů, ale ve vyšší zaplněnosti těchto zařízení, která přesahovala v průměru 92 procent. Vzhledem k tomu, že oproti loňskému roku bylo snížení kapacit velmi razantní, až o 54 procent, ukazuje se, že jako ideální řešení pro příští zimu bude nutné navýšit kapacitu nocleháren a lepší pokrytí a dostupnost služby,“ zhodnotil zimní opatření pro osoby bez přístřeší radní pro sociální oblast Daniel Hodek.


Snížení kapacit nocleháren nejvíce pocítila nízkoprahová centra s rozšířeným provozem, která v době největších mrazů otevřela i v noci a jejich zaměstnanci zvládli téměř 72 tisíc kontaktů s klienty, což bylo o pět tisíc kontaktů více než v roce předchozím. V průměru to bylo 590 kontaktů denně. „Mohu tak konstatovat, že pomoc lidem bez přístřeší v zimním období Centrum sociálních služeb Praha společně s neziskovými organizacemi úspěšně zvládlo. Ze získaných zkušeností určitě chceme čerpat pro nastavení opatření dalších,“ doplnil radní Hodek.


Přes zimu byl v provozu také centrální dispečink, který zajišťoval komunikaci mezi jednotlivými službami. Celkem uskutečnil 2400 telefonních hovorů zejména při koordinaci mezi noclehárnami a terénními programy. Postupně byly otevřeny dvě noclehárny, tři nízkoprahová denní centra a noční nízkoprahové centrum. Rozšířen byl denní terénní program a dva noční terénní programy. Koordinaci opatření zajištovalo Centrum sociálních služeb Praha a na jejich zajištění se podílela také Armáda spásy, Arcidiecézní charita Praha a Naděje.


Zdroj, úvodní foto: praha.eu, wikimedia.org, ŠJů

(zmk)Praha v zimě zajistila 23 tisíc noclehů pro bezdomovce